Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Mišljenje, inteligencija i emocionalna inteligencija kao z načajan faktor za uspješnog pregovarača". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.
PANEVROPSKI UNIVERZITET
APEIRON
BANJA LUKA
Seminarski rad:
MIŠLJENJE, INTELIGENCIJA I EMOCIJALNA INTELIGENCIJA KAO ZNAČAJAN FAKTOR ZA USPIJEŠNOG PREGOVARAČA
Predmet:
MARKETING PSIHOLOGIJA
SADRŽAJ:
UVOD
OSNOVNI POJMOVI: EMOCIJE, EMOCIONALNA INTELIGENCIJA
POJAM I POREKLO EMOCIJA
RASPOLOŽENJE I AFEKT
POJAM EMOCIONALNE INTELIGENCIJE
KOMPONENTE EMOCIONALNE INTELIGENCIJE
PRIMENA EMOCIONALNE INTELIGENCIJE
KORISTI OD PRIMENE EMOCIONALNE INTELIGENCIJE U POSLOVANJU
ZAKLJUČAK
LITERATURA
1. UVOD
U našem kao i u većini modernih društava, vrednost pojedinca često se „meri“ njegovim koeficijentom inteligencije. Ako razmotrimo odnos između koeficijenta inteligencije i stečene stručne spreme, radnog mesta i sl. pre ili kasnije ćemo shvatiti da postoje velike nesrazmere između takozvane „akademske“ ili „racionalne“ (pojam i vrste inteligencija će biti objašnjeni naknadno) inteligencije pojedinca i njenog ostvarenja kroz konkretne životne situacije.
Kako je i zašto moguće da pojedinci često vrlo visokog koeficijenta inteligencije ne uspevaju da ostvare svoje životne ciljeve? – ovo je pitanje koje se često nametalo samo od sebe prilikom raznoraznih istraživanja. Ali, upravo ćemo za te pojedince primetiti da imaju problema u komunikaciji sa drugim ljudima, da ne saosećaju sa drugima, često su netolerantni, sarkastični, itd. Stoga je za razumevanje pojedinca i njegovih (ne)uspeha potrebno uvesti još jedan kriterijum koji se naziva „emocionalna inteligencija“ i koji, iako prečesto zanemarivan, ima ogromnu ulogu u životu svakog pojedinca.
2. OSNOVNI POJMOVI: EMOCIJE, EMOCIONALNA INTELIGENCIJA
2.1. POJAM I POREKLO EMOCIJA
Kada se govori o poreklu emocija, nemoguće je izbeći medicinski aspekt, te će u ovom delu biti data osnovna objašnjenja, onoliko koliko je neophodno da bi se na pravi način objasnio pojam emocija i njihovo poreklo, kao i sama veza sa svešću i donošenjem odluka.
Džozef LeDu (Joseph LeDoux), neurolog u centru za neurologiju Univerziteta Nju Jorka (New York University), prvi je otkrio ključnu ulogu amigdale u emocionalnom mozgu (1). Sama reč amigdala potiče od grčke reči za badem, „amygdale“. Amigdala je žlezda bademastog oblika (otuda i ime), struktura u kojoj dolazi do integracije specifičnih čulnih informacija kojima se daje adekvatna emocionalna važnost i kontekst, a električna stimulacija za posledicu ima doživljaje pozitivnih ili negativnih emocija, u zavisnosti o toga koja jezgra su nadražena. Postoje dve amigdale, po jedna sa leve i desne strane mozda, zadužena za emocionalna delanja. Sam značaj amigdale na život čoveka se ogleda u tome da je moguće odstraniti amigdalu, bez ikakvih vidljivih posledica po fizičko zdravlje. Međutim, odstranjivanjem amigdale gubi se moć percepcije emocionalne važnosti događaja, javlja se nezainteresovanost za međuljudske odnose.
---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ----------
MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]
maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!